تفکرات نژادپرستانه و اروپا محور در آثار هگل و مارکس

درس های «فلسفه ی تاریخ» هگل، به روشنی نشان می دهد که او تا چه اندازه تحت تاثیر الهیات مسیح و تفکر نژادپرستانه ی اروپامحور بوده است. در این درس ها هگل با تمام قدرت انقلاب را در کشورهای پروتستان مثل المان نفی می کند، چون پروتستانیسم را نشان از عقلانیت، قانومند بود و ازادی می خواند.

این افکار ارتجاعی و نژادپرستانه ی اروپا محور بر مارکس و انگلس هم در دوران جوانیش تاثیر گذاشت و مارکس و انگلس هم تا شکل گیری کمون پاریس هنوز نتوانسته بودند، زباله های افکار نژادپرستانه و اروپا محور را که از «استاد» (هگل) به ارث برده بودند، از افکار خود بزدایند، بی دلیل نبود که مارکس در نامه به اننکوف اشکارا از جنبه های «مثبت» برده داری در امریکا دفاع می کند و می گوید «اگر بخواهیم برده داری را از امریکا حذف کنیم، باید امریکا را از تاریخ جهان حذف کنیم» و بی دلیل نیست که انگلس به تعرض جنایتکارانه ی ارتش فرانسه به شمال افریقا تبریک می فرستد و مارکس و انگلس در مانیفست کمونیست از «ملت» های بربر و وحشی صحبت می کنند که با توسعه ی سرمایه داری به تمدن کشانده می شوند. مارکس تحت تاثیر این افکار شووینیستی هگل اشغال هندوستان توسط بریتانیا را به شکلی دوپهلو ستایش می کند. او گرچه از طرفی از انگیزه های «کثیف و کلونیالیستی» انان صحبت می کند، اما از طرف دیگر استعمار را عامل برچیدن دوک های نخ ریسی و جایگزینی ان با کارخانجات نساجی و توسعه ی صنعتی شدن می داند.

کسانی که از مارکس و انگلس یک پیامبر درست کرده اند، با یک خشک مغزهایی که شب و روز با یک تسبیح دعای خیر می کنند، تفاوتی ندارند.
کم نیستند کسانی که افکار نژادپرستانه ی فلاسفه ی غربی به ویژه هگل و کانت و دیگران را توجیه می کنند. برخورد من به مورخین و متفکران گذشته یک برخورد ماتریالیستی و تاریخی است. من این متفکران را محصول عصر و زمانه ی خود و متاثر از ایدئولوژی های حاکم در هر عصری می دانم و انان را همیشه در یک پروسه ی «شدن» یعنی دگرگونی می بینم. مارکس و انگلس تا سال های اوایل دهه ی هفتاد هنوز این تفکرات به شدت خبیث را علیرغم عشق عمیق شان به رهایی انسان در افکار و تئوری های خود حفظ کرده بودند. دوستان بیاندیشید و هیچ اندیشه یی را بدون تحقیق قبول نکنید.

از چپ ها و کمونیست های ایرانی تمنا دارم کتاب بخوانند و دیگر دست از نشخوار احمقانه ی نقل قول های سر و ته بریده بردارند. بخوانید بخوانید بخوانید و بیاندیشید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s