کرکوک را مثل شنگال فروختند

بیانیه ی هسته ی مرکزی گفتمان رادیکال علیه جنایت در کرکوک

ناسیونالیسم کرد برای هزارمین بار منافع توده های تحت ستم را به دشمنان طبقه ی کارگر و ستمکشان کردستان فروخت. فروش کرکوک از جانب نیروهای وابسته به اتحادیه ی میهنی کردستان عراق به حشد شعبی و سپاه پاسداران، اتحادیه ی میهنی ایی که در سال های اخیر بازیچه ی دست جمهوری اسلامی بوده و هست، برای هر کس که با الفبای سیاست و مسائل خاورمیانه و کردستان اشنایی داشته باشد، قابل انتظار و قابل پیش بینی بود. هنگام حمله ی داعش به شنگال عشیره ی قومپرست بارزانی شنگال را در نتیجه ی توافقات بین این عشیره و سران داعش، دو دستی تقدیم داعش کرد و شش هزار تفنگچی چاقوکش وابسته به بارزانی، بیش از چهل هزار نفر بی دفاع ایزدی را همچون گوسفند در اختیار وحوش و جلادان داعش قرار دادند. ان موقع پ ک ک با فرستادن چند صد گریلا توانست از ابعاد یک فاجعه ی انسانی بزرگ جلوگیری شود، اگر پ ک ک یک ذره تاخیر کرده بود، ده ها هزار نفر از مردم شنگال قربانی بند و بست های منطقه یی عشیره ی بارزانی با داعش می شدند. علیرغم دخالت پ ک ک در شنگال برای جلوگیری از یک فاجعه ی انسانی با سازماندهی توده های مردم محلی و درست کردن یک نیروی خودجوش از جوانان، ما مشاهده کردیم که چند هزار نفر دستگیر شدند، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته شدند، زنان به بردگی گرفته شده و در بازارهای موصل در ازای صد دلار به فروش رسیدند. نیروهای ناسیونالیسم کرد وابسته به بارزانی در کمال وقاحت، بعد از حاشیه یی شدن داعش در منطقه سعی کردند دوباره به شنگال برگردند و زمانی که مردم شنگال در سطح وسیع اعلام کردند که تحت هیچ شرایطی حاضر نخواهند بود، زیر اتوریته ی ایل بارزانی زندگی کنند و به انان اعتماد نخواهند کرد و در صورت کنترل منطقه ی شنگال از جانب ایل بارزانی، انان منطقه را برای عشیره ی بارزانی خالی خواهند کرد و با پ ک ک به قندیل کوچ خواهند کرد، اراذل و اوباش وابسته به بارزانی جلاد سعی کردند با شکلیک به یگان های مدافع شنگال موی دماغ این نیرو شوند، اما نتوانستند، اتوریته ی خود را به مردم این منطقه دوباره تحمیل کنند.

امروز می بینیم که جریان اپورتونیست و شوینیست مزدور دیگر یعنی اتحادیه ی میهنی کردستان، مزدور بی قید و شرط جمهوری اسلامی، در نتیجه ی توافقات 15 اکتبر در شهر دوکان در نزدیکی سلیمانیه با سپاه پاسداران ایران، تمام سنگرها و نقاط حساس شهر کرکوک که در کنترل این نیروی ملیشیایی مزدور و وابسته به جمهوری اسلامی است، را خالی کرده و قسمت های حساس شهر و چاه های نفت را دو دستی تسلیم حشد شعبی وحشی، گردان عراقی سپاه پاسداران ایران کرده است. مردم خاورمیانه همیشه قربانی بند و بست های منطقه یی و بین المللی شده و می شوند و این مردم تا زمانی که سرنوشت خود را به دست نگیرند، و نیروهای مقاومت توده یی از دل جامعه و از میان اقشار پایینی جامعه تشکیل ندهند، هر گونه تغییر و تحول در جامعه با الترناتیو سازی های ارتجاعی در تقابل با منافع انان خواهد بود.

مردم کرکوک شاید بیشتر از مردم دیگر مناطق، زجر اوارگی و بدبختی و جنگ خانمان سوز قومی و عشیره یی را تحمل کرده اند و از دوران صدام حسین فاشیست، ما شاهد پروسه ی تعریب این شهر و اسیمیله کردن مردم کرد بودیم. مردم با گوشت و پوست و استخوان سیاست های راسیستی، فاشیستی و اسمیلاسیون را لمس کرده اند. مردم این شهر از اقوام مختلفی هستند و علیرغم اینکه چاه های نفت این شهر چهل درصد بودجه ی کل عراق را تامین می کنند، خود در فقر و محرومیت مطلق زندگی می کنند و در کنار مردم محروم ما شاهد شکل گیری یک الیگارشی خونخوار هستیم که در نتیجه ی فساد مطلق در سیستم حکومتی حاکم عراق و کردستان، برای خود کاخ هایی از جنس کاخ های فراعنه درست کرده اند. در بین تمام شهرهای عراق، می توان گفت که جنبش کمونیستی و کارگری با تعابیری که خودشان از کمونیسم دارند در این شهر قوی تر است و بافت کارگری شهر علیرغم تبلیغات راسیستی و ناسیونالیست نیروهای مختلف، نوعی اگاهی طبقاتی و کارگری تولید کرده است. مردم این شهر هنگامی که فرار ملیشیایی وابسته به اتحادیه ی میهنی و خالی کردن سنگرها را مشاهده کردند، خود در سطح وسیع دست به اسلحه برده و نیروهای ی پ گ و پ ک ک هم از سوریه خود را به کرکوک رسانده اند، تا در مقابل این توحش ایستادگی کنند. جنگ امپریالیستی رژیم ایران و رژیم دست نشانده ی مرکزی عبادی و حشد شعبی علیه ی مردم این شهر اغاز شده است و مردم قهرمان بدون اتکا و اعتماد به نیروهایی که همواره انان را فروخته اند، فرمان مقاومت و سازماندهی خودجوش داده اند. صدها هزار خانواده و زن و بچه و پیر و جوان شهر را تخلیه کرده اند و به سمت سلیمانیه و اربیل و دیگر شهرهای کردستان در حرکت هستند. نیروهای ملیس خودجوش در شهر در حال مقاومت هستند.

ما به عنوان یک شبکه ی رادیکال و کمونیست ایرانی در ایران و خارج کشور، در کنار مردم کرکوک هستیم و از مقاومت توده یی مردم دفاع کرده و نیروهای ناسیونالیست و قومپرست کرد حاکم در کردستان عراق را دشمن اصلی مردم کردستان میدانیم و از مردم خواستاریم که با دست بردن به اسلحه، جلو فجایع انسانی بزرگ را بگیرند و کرکوک را به گورستان حشد وحشی تبدیل کنند. مقاومت قهرمانانه ی مردم کوبانی و پیر و جوان در مقابل داعش وحشی، مقاومت مردم شنگال، مقاومت نیروهای مردمی در شمال سوریه و غیره تجاربی هستند که پیش روی مردم کرکوک هستند و مردم کرکوک می توانند از این تجارب ارزنده بهره بگیرند و با در هم کوبیدن نیروهای وحشی و فاشیستی اسلامیستی وابسته به حکومت مرکزی و بیرون راندن نیروهای ناسیونالیست و عشیره یی کرد از شهر، حکومت خود را مستقر کرده و تثبیت نمایند و به نیروهای ناسیونالیست کرد اجازه ندهند، که بار دیگر وارد این شهر شوند.

زنده باد مقاومت توده یی در مقابل حشد شعبی و جمهوری تروریست و فاشیست اسلامی ایران و عراق

نابود باد ناسیونالیسم کرد و احزاب عشیره یی و قومپرست

هسته ی مرکزی گفتمان رادیکال

16.10.2017

اترك تعليقًا

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s